Ostatní zajímavosti, Řecko, Lefkada, historie, CK Datour

Historie Lefkady

První zmínky o ostrově Lefkada jsou ze 6. století před naším letopočtem, kdy na něm přistáli Korinťané. V té době Lefkada nebyla ostrov, ale poloostrov s pevninou spojený úžinou. Korinťané proto úžinu prokopali.

V průběhu peloponéské války se Lefkada přidala ke Sparťanům. Do roku 197 př. n. l. spravovali ostrov Makedonci. Další zprávy se objevují až ze 13.století, kdy byla Lefkada pod nadvládou Italů z klanu Orsini. V polovině 14. století už je ale vystřídali franští rytíři a z ostrovanů udělali otroky. Památkou na ně je kostelík Agia Mavra, který byl přistavěn k hradu a byl tehdy také názvem celého ostrova. V roce 1362 se k moci dostala původem benátská rodina De Tocci. Poměry na ostrově se velmi rychle měnily a Lefkada vzkvétala. Bohužel v roce 1479 ostrov obsadili Turci a nastalo velké pustošení, zabíjení, zotročení, bída a pirátství. Ke změně došlo až za téměř dvě stě let, kdy se na Lefkadu vrátili Benátčané.

Před koncem 18.století dokonce Lefkada spadala pod správu Ruska, které mělo vládu nad Jonskými ostrovy. Následovalo potom období střídání vlád Turecka, Francie a nakonec Velké Británie.

V roce 1815 vyhlásily ostrovy samostatnost, stále ale pod nadvládou Britů. Nakonec se v roce 1864 Lefkada konečně připojila k Řecku. Ještě ale dalších sto let trvalo, než se Lefkada definitivně zbavila vojenského režimu.

 

Chcete na Korfu?
Vytvářím objednávku...