Památky, Řecko, Lefkada, CK Datour, dovolená,

Památky

Hrad Agia Mavra

Hrad Agia Mavra (také známý jako Santa Maura) je strategicky umístěn na ostrově Lefkada vedle kanálu Drepanos a můžete ho spatřit ihned po příjezdu na ostrov. Je to vyjímečný příklad obranné architektury dávných dob. Hrad by vystavěn kolem roku 1300 franským knížetem Ioannisem Orsiemem, který dostal Lefkadu věnem od epirského despoty Nikofera I.a sloužil jako důležitá obrana proti pirátům a jiným nepřátelům od začátku 14.století do roku 1684

Velký obloukový most se 360 oblouky, který se táhl přes lagunu a sloužil jako akvadukt, byl později zničen zemětřesením. Ačkoli většina hradu  je nyní v ruinách, přesto můžete vidět krásný kostelík Agia Mavra, který byl postaven uprostřed hradu v 15.století.

 

Hlavní město Lefkada je postupně třetím hlavním městem na ostrově v jeho historii. První bylo Nyrikos, druhým středověké Santa Maura (14. století n. l.), které bylo roku 1684 přesunuto na místo kde se nachází dodnes a kde v té době byla pouze rybářská osada. Při jeho výstavbě Benátčané uplatnili urbanistický styl běžný v středověké Evropě. Zničující zemětřesení v roce 1825 však celé město téměř zničilo a bylo potom znovu postaveno podle přísných antiseismických pravidel.

 

Klášter Faneromeni

Velmi působivý klášterní komplex Panagia Faneromeni je nejdůležitějším religiózním střediskem řeckého ostrova Lefkada. Nachází se uprostřed okouzlující přírody a nabízí fantastická krajinná panoramata. Klášter stojí na kopci nad městem Faneromeni a leží necelé 2 km od pobřeží Jónského moře, od hlavního města je vzdálen pouze 5 minut jízdy. Klášter, který je opředený mnoha příběhy a legendami, byl založen v roce 1634 na pozůstatcích antického Artemidina chrámu. Prý zde na tomto místě kdysi kázal sám apoštol Pavel. Klášter několikrát vyhořel a v 19. století byl znovu rekonstruován až do dnešní podoby. V jeho prostorách najdeme Eklesiastické muzeum s unikátními byzantskými ikonami, prastarými rukopisy a rozsáhlou sbírkou pravoslavných liturgických žalmů.

 

Kostel Pantokratoras

Kostel Pantokratoras, který se nachází v hlavním městě ostrova, pochází z 18. století z doby benátské nadvlády. Některé jeho části byly ale vybudovány až později po ničivých následcích zemětřesení. Uvnitř můžete najít vzácné malby a díla řezbářských mistrů. Tento kostel je v současné době v soukromých rukou.

 

Kostel Panagia Hodeghetria

Tento kostel patří k nejstarším byzantským náboženským stavbám na ostrově, neboť pochází až z 15. století našeho letopočtu.  Najdete ho jen několik málo kilometrů od hlavního města ostrova Lefkada – u vesničky Apolpaina. Uvnitř lze obdivovat nástěnné malby a fresky.

 

Kostel Agios Minas

Kostel Agios Minas najdete přímo v hlavním městě a to na hlavním náměstí. Je to ukázka církevní architektury z období 17.století. Byl však také několikrát přestavěn. Uvnitř objevíte monumentální výzdobu plnou zlata a barevných maleb.

 

Kostel Agios Ioannis Prodromos

Tento kostel patří mezi nejslavnější kostely na ostrově, které mají silný vliv benátské kultury. Je to vlastně ženský klášter s kapličkou, v kterém jsou zachovány krásné fresky ve 3 pásmech. Kostel najdete na planině za horskou vesnicí Karya.

 

Archeologické muzeum

Toto muzeum se nachází v hlavním městě Lefkady. K vidění jsou tu různé předměty a památky z dávných časů, některé až z doby bronzové, které byly vyzdviženy z nalezišť na různých místech ostrova i z oblastí mimo něj. Najdete zde například keramiku nebo pohřební předměty.

 

Muzeum folkloru

Muzeum folkloru existuje v hlavním městě Lefkady již přes 70 let a svým návštěvníkům nabízí náhled do života ostrovních obyvatel. Prohlédnout si zde můžete předměty denní potřeby, jako jsou ručně vyráběné nástroje, oblečení, textilie, výšivky, hračky, dekorativní předměty, fotografie, domácí potřeby, modely větrných mlýnů a lodí, mapy a další. Některé části muzea vás zavedou i do tradičního obydlí, a zde je možné obdivovat dobový nábytek a veškeré původní vybavení.

 

 

 

 

 

Chcete na Korfu?
Vytvářím objednávku...