Alabastrová jeskyně, Charamogliosova knihovna, Laguna okolo Lefkasu, Pevnost Santa Maura, Kaňon Melissa, dovolená na Lefkadě

Zajímavosti Lefkady

Alabastrová jeskyně

Asi 2 km od hlavního města Lefkady, v oblasti Agia Ekaterini můžeme najít také jeskyni. Název získala díky svému vzhledu – uvnitř ji tvoří nádherné krápníky, které neustále rostou.


Charamogliosova knihovna

V Charamogliosově knihovně můžeme najít asi 25 tisíc literárních děl pojednávajících o Lefkadě, v minulosti byla tato sbírka soukromá, dnes už je však veřejnosti přístupná.

Přízemí knihovny je také častým dějištěm uměleckých výstav.

 

Muzeum gramofonů

Možná trochu překvapením je fakt, že na Lefkadě se nachází muzeum gramofonů. Zde si můžete prohlédnout nejen staré gramofony a gramofonové desky, ale také stará radia a předměty související s gramofony.  Kromě toho jsou zde k vidění i malované obrazy, textilie, lampy, šperky, mince, fotografie, zbraně, hudební nástroje a spoustu dalšího. Všechny tyto předměty jsou ze soukromých sbírek místních obyvatel z 19. a 20. století.

 

Byzantské muzeum

Jak již název napovídá, toto muzeum nabízí zajímavé předměty byzantského umění. Mimo jiné si zde můžete prohlédnout byzantské ikony sedmi jónských ostrovů, rané knižní tisky nebo také naivní církevní umění. Sídlo muzea je ve veřejné knihovně hlavního města Lefkady.

 

Počasí na Lefkadě

Klima na Lefkadě se příliš neliší od ostatních Jónských ostrovů, je zde typické středomořské klima. To znamená, že léta jsou horká a na podzim a v zimě často prší. Díky častým dešťům je ostrov velice úrodný a hlavně ve vnitrozemí roste bohatá vegetace.

Lefkada je také oblíbeným místem surfařů a to díky dobrému větru, který na ostrově vane. Surfaři si jezdí sportu užívat zejména na jih ostrova, k letovisku Vassiliki.

 

Laguna okolo Lefkasu

Laguna se nachází nedaleko hlavního města a vede kolem ní cesta. Laguna je hnízdištěm zvláštních druhů ptactva. Po cestě také narazíte na zbytky větrných mlýnů.

 

Pevnost Santa Maura

Tuto pevnost můžeme najít na příjezdové cestě z pevninského Řecka, nedaleko od hlavního města. Tuto pevnost pojmenovali frančtí rytíři a časem se tak začalo říkat i celému městu a ostrovu, na kterém se pevnost nachází. V roce 1888 zde vybuchl sklad střelného prachu a to zapříčinilo velký požár, který zničil všechny budovy. Dnes se zde nachází pouze obvodové zdi a ortodoxní kostelík Agia Maura, který byl také zničen, ale znovu postaven na stejném místě.

 

Pláže na Lefkadě

Díky opatření na ochranu zdejšího přírodního bohatství, které přijala řecká vláda, zde můžete najít takřka nedotčené pláže, hlavně na západní straně ostrova. Na plážích nenajdete stánky se suvenýry, taverny. Opatření také zabraňuje výstavbám hotelů na pobřeží, proto si zde můžete užít moře i pláže bez návalu turistů.

 

Jak cestovat po Lefkadě

Na Lefkadě můžete využít autobusové dopravy, která spojuje hlavní letoviska, jako jsou např. Nidri, či Vassiliki a také se můžete autobusem dopravit i na pevninu, např. do Athén.

Nejvíce doporučovanými dopravními prostředky jsou však auta a motorky, které umožní poznat ostrov lépe než při cestování autobusem. Na ostrově je možné navštívit několik půjčoven automobilů a motorek.

Funguje zde lodní doprava, z letoviska Nidri každý den vyplouvají lodě k západnímu pobřeží, k okolním ostrůvkům, nebo na další jónské ostrovy. Na ostrově také fungují tzv. lodní taxi, či je možné si zapůjčit člun.

Na pevninu se snadno dostanete díky mostu, který zde byl vybudován.

 

Kaňon Melissa

2 kilometry dlouhý kaňon jedinečný zachovalou přírodou najdete asi 10 km od hlavního města. Kdysi bylo toto území osídleno, což dokazují zbytky mlýnů, které zde můžeme najít. Z hlavního města se vydejte po silnici směrem na Sfakioton. Po sedmi kilometrech se dostanete k informační tabuli, která vás nasměruje ke kaňonu. Jeďte ještě asi 3 kilometry po asfaltové silnici, potom narazíte na prašnou cestu a asi po dalších dvou kilometrech dorazíte přímo ke vchodu do kaňonu. Můžete si vybrat z několika tras, které si můžete projít. Po cestě si můžete odpočinout i na některé z laviček a osvěžit se pitnou vodou z kohoutku.

 

Chcete na Korfu?
Vytvářím objednávku...